دنیای امروز تکنولوژی و جهان صنعت، بسیار گسترده و بزرگ است. در چنین دنیایی، خرید پیچ و مهره و استفاده از آنها در کنار سایر قطعات و لوازم صنعتی اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر به دلیل استفاده و کاربردهای فراوان و مختلف پیچ و مهره ها در صنعت (برای مثال کاربرد پیچ شش گوش در صنعت) و راه و ساختمان، تاکنون انواع پیچهای ساختمانی و صنعتی طراحی و ساخته شده و متناسب با این نیاز بازارهای جهان و صنایع مختلف، استانداردهای مختلفی برای انواع پیچ و مهره و حتی واشرها، ارائه شده است.


انواع پیچ و مهره ها:

همانطور که می دانید پیچ و مهره ها بر اساس کاربردهایشان امروزه به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

·         پیچ و مهره های صنعتی

·         پیچ و مهره های ساختمانی

·         پیچ و مهره های پتروشیمی

البته هر کدام از پیچ و مهره های مربوط به این دسته ها خود دارای دسته بندی های مختلفی هستند. برای مثال امروزه از انواع پیچ و مهره های ساختمانی بطور گسترده ای استفاده می شود که قصد داریم جهت آشنایی هر چه بیشتر شما، انواع آنها را به شما معرفی کنیم. البته این نکته را نیز باید یادآوری کنیم که علاوه بر پیچ و مهره در اتصالات ساختمان ها و سازه های اسکلت فلزی امروزه از روش های دیگری مانند پرچ و جوش نیز استفاده می شود اما بکارگیری پیچ و مهره مزایای متعددی دارد که موجب برتری هرچه بیشتر اتصالات پیچی در دنیای امروز شده است.


پیچ های ساختمانی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم از میان انواع پیچ ومهره ها، دسته ای از آنها پیچ و مهره های ساختمانی نام دارند که کاربرد آنها در صنعت ساختمان سازی است. پیچ های ساختمانی دارای استانداردها و گریدهای خاصی هستند و اصولا از هر نوع پیچ و مهره در ساختمان ها و سازه ها نمی توان استفاده کرد.

امروزه از پیچ های ساختمانی استفاده های فراوانی در سازه های فلزی و ساختمان های می شود. در واقع در مقایسه سازه های بتنی و فلزی، یکی از مزایای سازه های فلزی نسبت به سازه های اسکلت بتن، استفاده از پیچ و مهره است. به همین جهت امروزه خرید و فروش پیچ و مهره های ساختمانی در جهان بصورت گسترده ای صورت می گیرد و در انواع سازه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.


اجزای تشکیل دهنده اتصال پیچ ساختمانی:

جهت ایجاد اتصالات در سازه های فلزی، پیچ ساختمانی و اجزای دیگر اتصال پیچی مورد استفاده می گیرند که عبارتند از:

·         کله پیچ

·         تنه پیچ

·         واشر

·         مهره

کله پیچ همان بخش انتهای پیچ است که به آن سر پیچ نیز گفته می شود و دارای انواع شش گوش، چهار گوش، گرد و ... است و در حقیقت هنگام سفت کردن و یا باز کردن پیچ، آچار یا پیچ گوشتی به این قسمت متصل شده و پیچ چرخانده می شود.

تنه پیچ نیز فضای بین کله پیچ تا رزوه است.


انواع پیچ های ساختمانی


استاندارد پیچ های ساختمانی (سازه ای) :

امروزه سه استاندارد پیچ های سازه های فلزی پر کاربردتر از سایر استانداردها هستند:

·         استاندارد DIN (آلمان)

·         استاندارد ASTM (آمریکایی)

·         استاندارد ISO (بین المللی)

البته شاید بتوان استاندارد ANSI را نیز چهارمین استاندارد پیچ های ساختمانی دانست اما عمدتا بسیاری از مهندسان و صاحبان پروژه های بزرگ و کوچک ساختمانی در جهان، جهت خرید پیچ و مهره های منطبق با یکی از سه استاندارد بالا اقدام می کنند. به ویژه استاندارد های DIN آلمان و ASTM که در کشور خودمان نیز از سالها پیش این، پیچ های تولید شده بر اساس این استانداردها مورد استفاده قرار می گرفته است.

از مهمترین و معروف ترین استانداردهای پیچ های ساختمانی (سازه های اسکلت فلزی) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         ASTM  A325

·         ASTM A490

·         ASTM A449

·         DIN 6914

به دلیل حساسیت سازه های فلزی و مسئله مقاومت در برابر فشار و وزن سازه، لازم است که پیچ های ساختمانی با گرید مناسب خریداری و نصب شوند. به همین جهت امروزه در سازه های فلزی، بیشتر از پیچ های ساختمانی با گریدهای زیر استفاده می شود:

·         گرید 8.8 (پیچ خشکه)

·         گرید 10.9

·         گرید گرید 12.9

البته مجددا باید تاکید کنیم که این مسئله همیشگی نیست و موارد استثناء نیز وجود دارند اما عمدتا پیچ های دارای گرید بالا در صنعت راه و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. در اسکلت های سنگین فلزی سازه ها، بار زیادی بر پیچ ها وارد می شود به همین جهت باید پیچ و مهره های نصب شده دارای کلاس و گرید مناسبی باشند تا بتوانند تا حد امکان وزن سازه را تحمل کنند.

به همین جهت حتی در صنعت، در مواردی پیچ ها به دو دسته پیچ های معمولی و پیچ های مقاوم دسته بندی می شوند. مقاومت این پیچها بر اساس واحد مگاپاسکال اندازه گیری می شود. معمولا پیچ های معمولی دارای مقاومت کششی بین 400 الی 600 مگاپاسکال هستند ولی پیچ های دارای مقاومت بالا اغلب مقاومت کششی بین 800 الی 1200 مگاپاسکال دارند.

از پیچ های معمولی ساختمانی در مواردی مانند سازه های موقت، ساختمان های کوچک، خرپا و مهاربند استفاده می شود ولی از پیچ های ساختمانی مقاوم در پروژه های بزرگ ساختمانی مانند پل های فلزی و یا ساختمان های بزرگ استفاده می شود.


اتصال پیچ های ساختمانی پر مقاومت:

پیچ های مقاوم سازه های اسکلت فلزی که دارای درجه مقاومت کششی بالایی نیز هستند عمدتا به یکی از دو روش زیر متصل و نصب می شوند:

·         اتصال اتکایی

·         اتصال اصطحکاکی

در نوع اول (اتصال اتکایی) بر اثر حرکت دادن و لغزش ورق ها بر روی پیچ ها، اتصال ایجاد می شود. اما به دلیل نوع اتصال کیفیت این نوع اتصالات از نوع اصطحکاکی کمی پایین تر است و در درازمدت احتمال آسیب دیدگی پیچها نیز بیشتر است.

نوع دوم یا اتصال اصطحکاکی پیچ های ساختمانی معمولا از آچارهای بزرگ و مخصوصی مانند آچار مدرج و یا آچارهای خاردار استفاده می شود. به دلیل نصب و سفت کردن اتصالات با استفاده از آچار، امکان لغزش و حرکت صفحات وجود ندارد و البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که قبل از اتصال توسط پیچ و مهره در این نوع اتصال، محل اتصال باید تمیز شود.


شرکت پیشگام پیچ پارس با سالها تجربه در زمینه ارائه انواع پیچهای ساختمانی در خدمت شماست. جهت خرید پیچ و مهره های ساختمانی با ما تماس بگیرید.

پیچ hv چیست؟

پیچ hv چیست؟

پیچ hv نوعی پیچ شش گوش است که امروزه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ hv (مخفف Heavy Hex Bolt) از لحاظ ابعاد و سایز دارای تفاوت هایی با سایر پیچ های شش گوش هستند. معمولا از پیچ hv به دلیل اینکه نسبت به سایر انواع پیچ های شش گوش، دارای گل بزرگتر و رزوه کوتاه تری هستند، تحت نیروهای برشی و کششی قرار می گیرند و از این رو در بسیاری از اتصالات اصطحکاکی استفاده های گسترده ای می شود.

ادامه مطلب
انواع پیچ های ساختمانی

انواع پیچ های ساختمانی

دنیای امروز تکنولوژی و جهان صنعت، بسیار گسترده و بزرگ است. در چنین دنیایی، استفاده و خرید و فروش پیچ و مهره در کنار سایر قطعات و لوازم صنعتی اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر به دلیل استفاده و کاربردهای فراوان و مختلف پیچ و مهره ها در صنعت (برای مثال کاربرد پیچ شش گوش در صنعت) و راه و ساختمان، تاکنون انواع پیچهای ساختمانی و صنعتی طراحی و ساخته شده و متناسب با این نیاز بازارهای جهان و صنایع مختلف، استانداردهای مختلفی برای انواع پیچ و مهره و حتی واشرها، ارائه شده است.

ادامه مطلب
استانداردهای پیچ و مهره ساختمانی

استانداردهای پیچ و مهره ساختمانی

پیچ و مهره های ساختمانی دارای استانداردهای خاصی هستند و در واقع نمی توان در هر نقطه از جهان، به دلخواه از هر پیچ و مهره ای در هر پروژه ای نصب و استفاده کرد بلکه هنگام سفارش و یا خرید پیچ و مهره در بازارهای کشورهای مختلف جهان باید به استاندارد پیچ و مهره ها نیز توجه کرد.

ادامه مطلب