گرید پیچ (bolt grade) که به آن کلاس پیچ نیز گفته می شود یکی از ویژگی های مشخص کننده پیچ ها می باشد. این مشخصه به افرادی که قصد تهیه و انتخاب پیچ و مهره به منظور مصارف صنعتی و یا ساختمانی را دارند این امکان را می دهد که بنا به نوع پیچ و مهره مورد نظر، کاربرد آن (در صنعت و یا ساخت بناها و سازه های اسکلت سازی)، استحکام و موارد دیگر بتوان آسان تر جهت تهیه و خرید پیچ و مهره های مورد نیاز در صنایع مختلف اقدام کرد. چرا که از هر نوع پیچ و مهره بطور دلخواه نمی توان در هر جا استفاده کرد. 

معمولا در دنیای صنعت گفته می شود که هر چه گرید (کلاس) پیچ و مهره ها بیشتر باشد، به معنای ساخت پیچ و مهره از آلیاژهای مناسب تر و در نتیجه مستکم تر و قویتر است. به ویژه در مورد پیچ های شش گوش که گرید آنها اهمیت زیادی دارد و به این ترتیب می توان پیش از استفاده و نصب، در مورد انتخاب آنها راحت تر تصمیم گیری کرده و اقدام به سفارش پیچ و مهره و سپس آماده سازی های اولیه جهت نصب و اتصال آنها کرد. 

در دنیای صنعت امروز کیفیت اهمیت زیادی دارد. یکی از معیارهای مهم تعیین کننده کیفیت در صنایع امروزی، دوام و استحکام قطعات و ابزارهای صنعتی و یا ساختمانی است. در مورد پیچ و مهره ها نیز این مسئله صدق می کند که البته در مقالات دیگر از جمله کاربرد پیچ شش گوش در صنعت و انواع پیچ های ساختمانی این مسئله توضیح داده شده است. 


گرید پیچ چیست


نحوه شناسایی گرید یا کلاس پیچ ها:

همانطور که گفتیم امروزه هر پیچ صنعتی و یا ساختمانی دارای گرید است. البته گریدها نیز خود بر اساس نوع استانداردهای پیچ ها (استاندارد پیچ ومهره های ساختمانی و یا صنعتی) با یکدیگر متفاوت هستند بطوری که گریدهای پیچ ها در استاندارد DIN آلمان با گریدهای مشابه در استانداردهایی مانند ASTM متفاوت است. بنابراین باید به کدهای گرید در این زمینه توجه کرد. معمولا گرید پیچ های با دوام و استحکام بالا، بر روی سر آنها حک شده است. 

در حال حاضر از مهمترین گریدهای پیچ ها در استاندارد DIN می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلاس: 3.6  4.6  4.8  5.6  5.8  6.8  8.8  9.8  10.9  12.9 

همانطور که مشاهده کردید در حقیقت گرید پیچ ها یک عدد اعشاری است. این عدد هر چه بزرگتر باشد، نشان دهنده افزایش میزان کربن در آلیاژ فولاد و در نتیجه قویتر بودن و افزایش استحکام پیچ و مهره است. عدد سمت چپ نشان دهنده استحکام کششی و عدد سمت راست نشانگر عدد بدست آمده از تقسیم عدد استحکام کششی اسمی بر عدد استحکام تسلیم پیچ است. 


گرید پیچ و مهره


امروزه در صنایع مختلف جهان از پیچ هایی با گرید های 5.6 (آهنی)، 8.8 (پیچ خشکه)، 10.9 و 12.9 بیشتر از سایر پیچ ها استفاده می شود. به ویژه دو گرید 10.9 و 12.9 که مقاومت آنها بیش از 90% است و پس از آن در صورت وارد شدن نیروی بیشتر به پیچ، به مرور رزوه و بدنه پیچ کش می آید و در نهایت باز هم در صورت افزایش فشار، می شکند. به همین جهت در نظر گرفتن گرید پیچ و همچنین میزان فشار و وزنی را که باید تحمل کند، کاملا ضروری است. در ضمن یادآوری این نکته نیز ضروری است که واحد سنجش میزان استحکام پیچ ها، مگاپاسکال (megapascal) است. 


شرکت پیشگامان پیچ پارس با تولید بهترین پیچ و مهره های صنعتی و ساختمانی با بهترین گریدها در خدمت شماست. 

پیچ 8 8 یعنی چه؟

پیچ 8 8 یعنی چه؟

اگر با برخی لوازم مورد استفاده در سازه های مختلف مانند پیچ و مهره سر و کار داشته اید، احتمالا نام پیچ 8.8 (Class 8.8 bolts) را نیز شنیده اید. اگر قصد خرید پیچ و مهره را به منظور مصرف در پروژه های ساختمانی و یا صنعتی دارید

ادامه مطلب
مشخصات نوشته شده روی پیچ

مشخصات نوشته شده روی پیچ

آیا پیش از سفارش و خرید پیچ و مهره، تاکنون به مشخصات نوشته شده روی پیچ ها توجه کرده اید؟ افرادی که در صنعت ساختمان و یا هر یک از صنایع و کارخانجات صنعتی مشغول کار و فعالیت هستند، احتمالا به این سئوال پاسخ مثبت می دهند

ادامه مطلب
راهنمای خرید پیچ و مهره

راهنمای خرید پیچ و مهره

یکی از امور مهمی که مهندسان امروزه جهت اجرای پروژه های ساختمانی و یا صنعتی از قبل در نظر می گیرند، تامین قطعات و یا مصالح است. در این راستا پیچ و مهره نیز جایگاه خاصی دارد چرا که هم در صنایع مختلف و هم در امور ساختمانی کاربردهای فراوانی دارند و امروزه پیچ های صنعتی و یا ساختمانی نقش مهمی در بازارهای جهانی قطعات و لوازم صنعتی و ساختمانی ایفا می کنند.

ادامه مطلب