حتما نام پیچ آلن را شنیده اید. به ویژه کسانی که در زمینه های فنی - مهندسی و یا ساختمانی فعالیت دارند و با شرکت ها و کارخانجات تولید کننده پیچ و مهره، از نزدیک سر و کار دارند. در واقع پیچ آلن یکی از پرکاربردترین پیچ های صنعتی است و در صنایع مختلف از این نوع پیچ ها استفاده های گسترده ای می شود. همانطور که پیشتر نیز جهت آگاهی شما در بخش های مختلف نوشتیم، پیچ آلن در واقع نوعی پیچ شش گوش است. 


تاریخچه پیچ آلن:

این پیچ ها نخستین بار توسط شرکتی آمریکایی به نام کمپانی آلن در اوایل قرن بیستم، ساخته و به بازارهای کشور آمریکا عرضه شدند اما بعدها شرکت  آلمانی باور - شرته (Bauer & Schaurte) در سال 1934 میلادی نمونه های جدیدتر و بهتری با داشتن قابلیت مصرف در صنایع مختلف را تولید و در آن زمان در بازارهای مختلف، با موفقیت به فروش رساند. 

گل این نوع پیچ ها بصورت گرد بوده ولی دارای حفره ای داخلی از نوع شش گوش هستند. در حقیقت بزرگتر بودن گل این پیچ ها، موجب افزایش استقامت و در نتیجه افزایش دوام آنها در اتصالات مختلف صنعتی می شود. البته همانطور که می دانید، طبیعتا استفاده از مهره و همچنین واشر نیز به این امر تا حدودی کمک می کند. 

سایز و ابعاد پیچ های آلن تولید شده توسط شرکت باور - شرته در دهه 1930 چندان مناسب جهت کاربردهای مختلف نبود و موجب ایجاد محدودیت هایی می شد. اما خوشبختانه در دهه 1950 میلادی، تحقیقات در زمینه مطالعه و تدوین استانداردهای جدید این پیچهای صنعتی آغاز شد و سرانجام از دهه 1960 میلادی، استانداردهایی در این زمینه تدوین شد که تاکنون مورد استفاده قرار می گیرند. 


کاربرد پیچ آلن


کاربردهای پیچ آلن:

پیچ آلن به دلیل ساختار مناسب و مقاومی که در کلاس های مختلف (از جمله پیچ های آلن در کلاس های  8.8، 10.9 و 12.9 که بصورت انبوه تولید می شوند و یا در کلاس های پایین تر که گاهی بصورت سفارشی تولید می شوند) دارد، کاربردهای مختلفی دارد. چرا مهندسان و مدیران پروژه های صنعتی، با توجه به نیازهای هر پروژه، ابزار و امکانات لازم را جهت خرید و استفاده، سفارش داده و فراهم می کنند. 
البته انواع پیچ آلنی را نیز به این صورت نام می برند:

استنلس استیل
داکرومات
پیچ آلن خشکه
پیچ آلن فولادی
پیچ آلن مغزی

همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که امروزه پیچ های آلنی به دو صورت در بازارهای کشورمان فروخته و عرضه می شوند: 

اینچی
متریک

از این رو مصرف پیچ آلن در صنایع، کم نیست و آمار خرید و فروش پیچ و مهره آلن و همچنین آچار آلن (که به منظور سفت کردن و یا باز کردن این نوع پیچها مورد استفاده قرار می گیرد) در سطح جهان، قابل توجه است. به همین جهت امروزه در بسیاری از صنایع از این نوع پیچها و مهره های آن، استفاده می شود. در واقع از مهمترین کاربردهای پیچ آلن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساخت و تولید ماشین آلات صنعتی
صنایع خودروسازی
نیروگاه ها
برخی سازه های فلزی
اتصالات لوله ها

و بسیاری از موارد دیگر. در واقع یکی از مزایای پیچ های آلن، داشتن کاربردهای فراوان صنعتی است. 

کاربرد پیچ شش گوش در صنعت

کاربرد پیچ شش گوش در صنعت

پیچ شش گوش یکی از پرکاربردترین انواع پیچ ها در صنعت است. در واقع گفته می شود که این نوع پیچها به دلیل استحکام بالایی که دارند، پرکاربردترین نوع پیچ ها در صنایع هستند و امروزه از آنها در سراسر جهان استفاده می شود.

ادامه مطلب
مقایسه سازه های بتنی و فلزی

مقایسه سازه های بتنی و فلزی

سازه های بتنی و فلزی هر دو در صنعت ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارند. اما باید دید که تفاوت سازه های بتنی و فلزی چیست و در مقایسه این دو نوع سازه، هر کدام در چه زمینه هایی کاربرد بیشتری داشته، اتصالات آنها چگونه انجام می شود

ادامه مطلب
پیچ hv چیست؟

پیچ hv چیست؟

پیچ hv نوعی پیچ شش گوش است که امروزه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ hv (مخفف Heavy Hex Bolt) از لحاظ ابعاد و سایز دارای تفاوت هایی با سایر پیچ های شش گوش هستند. معمولا از پیچ hv به دلیل اینکه نسبت به سایر انواع پیچ های شش گوش، دارای گل بزرگتر و رزوه کوتاه تری هستند، تحت نیروهای برشی و کششی قرار می گیرند و از این رو در بسیاری از اتصالات اصطحکاکی استفاده های گسترده ای می شود.

ادامه مطلب