حتما نام پیچ آلن را شنیده اید. به ویژه کسانی که در زمینه های فنی - مهندسی و یا ساختمانی فعالیت دارند و با شرکت ها و کارخانجات تولید کننده پیچ و مهره، از نزدیک سر و کار دارند. در واقع پیچ آلن یکی از پرکاربردترین پیچ های صنعتی است و در صنایع مختلف از این نوع پیچ ها استفاده های گسترده ای می شود. همانطور که پیشتر نیز جهت آگاهی شما در بخش های مختلف نوشتیم، پیچ آلن در واقع نوعی پیچ شش گوش است. 


تاریخچه پیچ آلن:

این پیچ ها نخستین بار توسط شرکتی آمریکایی به نام کمپانی آلن در اوایل قرن بیستم، ساخته و به بازارهای کشور آمریکا عرضه شدند اما بعدها شرکت  آلمانی باور - شرته (Bauer & Schaurte) در سال 1934 میلادی نمونه های جدیدتر و بهتری با داشتن قابلیت مصرف در صنایع مختلف را تولید و در آن زمان در بازارهای مختلف، با موفقیت به فروش رساند. 

گل این نوع پیچ ها بصورت گرد بوده ولی دارای حفره ای داخلی از نوع شش گوش هستند. در حقیقت بزرگتر بودن گل این پیچ ها، موجب افزایش استقامت و در نتیجه افزایش دوام آنها در اتصالات مختلف صنعتی می شود. البته همانطور که می دانید، طبیعتا استفاده از مهره و همچنین واشر نیز به این امر تا حدودی کمک می کند. 

سایز و ابعاد پیچ های آلن تولید شده توسط شرکت باور - شرته در دهه 1930 چندان مناسب جهت کاربردهای مختلف نبود و موجب ایجاد محدودیت هایی می شد. اما خوشبختانه در دهه 1950 میلادی، تحقیقات در زمینه مطالعه و تدوین استانداردهای جدید این پیچهای صنعتی آغاز شد و سرانجام از دهه 1960 میلادی، استانداردهایی در این زمینه تدوین شد که تاکنون مورد استفاده قرار می گیرند. 


کاربرد پیچ آلن


کاربردهای پیچ آلن:

پیچ آلن به دلیل ساختار مناسب و مقاومی که در کلاس های مختلف (از جمله پیچ های آلن در کلاس های  8.8، 10.9 و 12.9 که بصورت انبوه تولید می شوند و یا در کلاس های پایین تر که گاهی بصورت سفارشی تولید می شوند) دارد، کاربردهای مختلفی دارد. چرا مهندسان و مدیران پروژه های صنعتی، با توجه به نیازهای هر پروژه، ابزار و امکانات لازم را جهت خرید و استفاده، سفارش داده و فراهم می کنند. 
البته انواع پیچ آلنی را نیز به این صورت نام می برند:

استنلس استیل
داکرومات
پیچ آلن خشکه
پیچ آلن فولادی
پیچ آلن مغزی

همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که امروزه پیچ های آلنی به دو صورت در بازارهای کشورمان فروخته و عرضه می شوند: 

اینچی
متریک

از این رو مصرف پیچ آلن در صنایع، کم نیست و آمار خرید و فروش پیچ و مهره آلن و همچنین آچار آلن (که به منظور سفت کردن و یا باز کردن این نوع پیچها مورد استفاده قرار می گیرد) در سطح جهان، قابل توجه است. به همین جهت امروزه در بسیاری از صنایع از این نوع پیچها و مهره های آن، استفاده می شود. در واقع از مهمترین کاربردهای پیچ آلن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساخت و تولید ماشین آلات صنعتی
صنایع خودروسازی
نیروگاه ها
برخی سازه های فلزی
اتصالات لوله ها

و بسیاری از موارد دیگر. در واقع یکی از مزایای پیچ های آلن، داشتن کاربردهای فراوان صنعتی است. 

مشخصات نوشته شده روی پیچ

مشخصات نوشته شده روی پیچ

آیا پیش از سفارش و خرید پیچ و مهره، تاکنون به مشخصات نوشته شده روی پیچ ها توجه کرده اید؟ افرادی که در صنعت ساختمان و یا هر یک از صنایع و کارخانجات صنعتی مشغول کار و فعالیت هستند، احتمالا به این سئوال پاسخ مثبت می دهند

ادامه مطلب
راهنمای خرید پیچ و مهره

راهنمای خرید پیچ و مهره

یکی از امور مهمی که مهندسان امروزه جهت اجرای پروژه های ساختمانی و یا صنعتی از قبل در نظر می گیرند، تامین قطعات و یا مصالح است. در این راستا پیچ و مهره نیز جایگاه خاصی دارد چرا که هم در صنایع مختلف و هم در امور ساختمانی کاربردهای فراوانی دارند و امروزه پیچ های صنعتی و یا ساختمانی نقش مهمی در بازارهای جهانی قطعات و لوازم صنعتی و ساختمانی ایفا می کنند.

ادامه مطلب
پیچ 8 8 یعنی چه؟

پیچ 8 8 یعنی چه؟

اگر با برخی لوازم مورد استفاده در سازه های مختلف مانند پیچ و مهره سر و کار داشته اید، احتمالا نام پیچ 8.8 (Class 8.8 bolts) را نیز شنیده اید. اگر قصد خرید پیچ و مهره را به منظور مصرف در پروژه های ساختمانی و یا صنعتی دارید

ادامه مطلب