اگر با برخی لوازم مورد استفاده در سازه های مختلف مانند پیچ و مهره سر و کار داشته اید، احتمالا نام پیچ 8.8 (Class 8.8 bolts) را نیز شنیده اید. اگر قصد خرید پیچ و مهره را به منظور مصرف در پروژه های ساختمانی و یا صنعتی دارید، پیچ 8.8 که در ایران به پیچ خشکه نیز معروف است، یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما جهت انتخاب از میان انواع پیچ ها می باشد. این نوع پیچها دارای مزایای فراوانی هستند که در ادامه ضمن معرفی کامل به آنها می پردازیم. 


پیچ 8.8 چیست؟

همانطور که پیشتر در بخش های مختلف و همچنین سایر مقالات نوشته ایم، امروزه پیچ های مورد استفاده در صنعت و یا سازه های مختلف، دارای کلاس یا گرید هستند. در واقع عدد 8.8 نشانگر گرید پیچ است و این نوع پیچ جزو دسته پیچ شش گوش است. 

اگر با استانداردهای پیچ و مهره ساختمانی و یا صنعتی آشنایی داشته باشید متوجه خواهید شد که پیچ خشکه یا همان پیچ با گرید 8.8 جزو پیچ های مقاوم با درجه متوسط ببالا ارزیابی می شود و به همین جهت در بسیاری از پروژه های صنعتی و یا برخی از پروژه های حساس ساختمانی (سازه های اسکلت فلزی بزرگ) استفاده می شود. 

البته پیچهای دارای گرید 10.9 و 12.9 نسبت به این نوع پیچها، دارای استحکام بیشتری هستند و طبعا قیمت بیشتری نیز دارند و البته کاربردهای آنها نیز محدودتر است و عمدتا در سازه ها و مراکزی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به استحکام بسیار بالایی دارند. 

از طرف دیگر به این مسئله نیز باید توجه کرد که طبعا هر نوع پیچ دارای مهره و واشر هم کلاس خود است و باید از همان واشرها و یا مهره های مربوط به آن گرید استفاده کرد. برای مثال نمی توان جهت نصب پیچ 10.9 از مهره ها و واشرهای مربوط به گرید 8 استفاده کرد. در صورت انجام چنین کاری، ممکن است پیچ به خوبی در اتصال مورد نظر، سفت نشود و یا رزوه آن آسیب ببیند. 

لذا هنگام خرید پیچ خشکه 8.8، باید به فروشنده یا شرکت سازنده مهره و واشرهای متناسب با این نوع گرید را سفارش دهید. 


پیچ 8.8 یعنی چه


مقایسه پیچ 8.8 و سایر پیچ ها:

در زمینه مقایسه پیچ ها با گریدهای مختلف می توان به چند نکته توجه کرد:

طول رزوه پیچ
گل پیچ
   متریال بکار رفته در ساخت پیچ

طول رزوه و گل پیچ خشکه در مقایسه با سایر پیچ های شش گوش - به استثنای پیچ آلن - تفاوت چندانی ندارد. اما اختلاف اساسی و مهم آن با پیچ های دارای گرید پایین تر (مانند پیچ 5.8) و یا بالاتر (مانند پیچ 10.9) در اصل جنس و مقدار مواد بکار رفته در ساخت آن است. بطوری که فولاد بکار رفته در ساخت پیچ خشکه دارای میزان کربن بیشتری از پیچ های 5.8 و پیچ های دارای گریدهای پایین تر است و البته در مقایسه با گریدهای بالاتر دارای میزان کربن کمتری نسبت به پیچ 10.9 است. 

نوع مواد بکار رفته در ساخت پیچ، مهره و حتی واشر می تواند تا حد زیادی درجه سختی یا تنسایل (tensile) آنرا تعیین کند. معمولا گفته می شود که نخستین عامل مهم در این راستا درجه و میزان کربن موجود در فولاد بکار رفته است. 

(البته مواد دیگری نیز جهت ساخت و تولید پیچ های شش گوش 8.8 استفاده می شوند مانند: فسفر، گوگرد، منگنز و کروم ولی مجددا تاکید می کنیم که عامل اصلی در تعیین درجه سختی پیچ، کربن است) 
در پایان این نکته را نیز باید در نظر گرفت که عموما پیچ های شش گوش 8.8 از لحاظ کیفیت ساخت و دوام در برابر عوامل مختلف محیطی، تفاوت کمی با پیچ های 10.9 دارند و به همین جهت و با توجه به قیمت و هزینه ها، در بسیاری از پروژه ها می توان براحتی از پیچ خشکه استفاده کرد. 

ضمنا این نوع پیچ ها بر حسب سایز دارای انواع گسترده ای هستند و قطر اسمی پیچ های 8.8 از mm 5 الی mm 42 متغیر است. حتی قطر مغزی و مساحت سطح این پیچها نیز متغیر است. 

گرید پیچ چیست

گرید پیچ چیست

گرید پیچ (bolt grade) که به آن کلاس پیچ نیز گفته می شود یکی از ویژگی های مشخص کننده پیچ ها می باشد. این مشخصه به افرادی که قصد تهیه و انتخاب پیچ و مهره به منظور مصارف صنعتی و یا ساختمانی را دارند این امکان را می دهد که بنا به نوع پیچ و مهره مورد نظر، کاربرد آن (در صنعت و یا ساخت بناها و سازه های اسکلت سازی)، استحکام و موارد دیگر بتوان آسان تر جهت تهیه و خرید پیچ و مهره های مورد نیاز در صنایع مختلف اقدام کرد.

ادامه مطلب
ویژگی های پیچ

ویژگی های پیچ

پیچ (screw) یکی از پر کاربردترین و پر مصرف ترین وسیله در زندگی انسان ها به شمار می رود.امروزه بدون این وسیله بسیاری از وسایل ساخته بشر غیر قابل استفاده می شود.با نگاه کردن به وسایل اطراف خود متوجه اهمیت و کاربرد این وسیله خواهید شد.

ادامه مطلب
کاربرد پیچ شش گوش در صنعت

کاربرد پیچ شش گوش در صنعت

پیچ شش گوش یکی از پرکاربردترین انواع پیچ ها در صنعت است. در واقع گفته می شود که این نوع پیچها به دلیل استحکام بالایی که دارند، پرکاربردترین نوع پیچ ها در صنایع هستند و امروزه از آنها در سراسر جهان استفاده می شود.

ادامه مطلب