پیچ و مهره در نگاه اول ممکن است جز وسایل بسیار ساده محسوب شوند اما با کمی دقت به محیط پیرامون خود شاهد آن هستیم که بسیاری از وسایل اطراف ما بدون این وسیله هرگز به وجود نمی آمدند.امروزه بسیاری از وسایل و ماشین آلات صنعتی به کمک این وسیله ساخته می شوند و در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.


تاریخچه پیچ و مهره به سالیان بسیار دور بر می گردد.با توجه به تحقیقات صورت گرفته و نظریه های رایج نشان می دهد که اختراع این وسیله توسط یونانیان باستان انجام گرفته است.البته برخی نظریه ها بر این گواه دارد که این وسیله در عصر هلنی ساخته شده است.اما امروزه با توجه به تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که این اختراع توسط ارشمیدس و در یونان به وجود آمده است.


اگرچه مستندات گواه بر این دارد که این اختراع شبیه به پیچ می باشد اما در معنای معمول کلمه پیچ نبوده و شکل متفاوتی نسبت به پیچ های امروزی دارد.


پیچ های بدون رزوه به زمان رومیان باز می گردد که از آن ها در لولا های درب ها و بسته کردن درب های فلزی نرده ای مورد استفاده قرار می گرفت و نام آن ها پیچ گوه ای بود.از دید برخی کارشناسان افلاطون ابداع کننده علم مکانیک مخترع اولین پیچ می باشد.از نظر فردریک ایی گرویز پیچ و مهره برای اولین بار به عنوان اتصالات در قرن پازدهم ابداع شد.


پیچی که امروز مورد استفاده قرار می گیرد سالیان بعد توسط آرشیتاس تارنتوم که یک ریاضی دان بوده است ساخته شده است.اولین کاربرد این وسیله در صنعت شراب سازی و روغن گیری بوده است.بدین گونه که در اوایل این اختراع این وسیله ها به صورت چوبی بوده اند و این وسیله در مناطق مدیترانه ای مورد استفاده قرار می گرفته است.


مدت زیادی از پیچ های چوبی می گذرد که پیچ های فلزی راه خود را قبل از قرن پانزدهم در صنعت باز می کند و در اروپا شروع به استفاده از آن می شود.پیچ های چرخشی تا سال 1800 قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفتند اما کاربرد آن ها به صورت گسترده نبود.انواع اتصالات همچون میخ ، خار ، چفت ، بست و زبانه ها پیش از افزایش استفاده از پیچ های چرخشی کاربرد زیادی در نجاری و آهنگری داشت.همچنین در صنعت کشتی سازی از چفت هایی با خار و پرچ مورد استفاده قرار می گرفتند.


در سال 1760 برادران وایت دستگاهی را اختراع کردند که با شکست رو به رو شد اما با واگذاری کارخانه مالکان جدید آن 20 سال بعد با تولید 16000 پیچ در روز موفق به رونق مجدد کارخانه شدند.همچنین در سال 1777 میلادی دستگاه تراشکاری برای اولین بار ساخته شد.این دستگاه با کمک استفاده از پیچ و مهره ها و توسط جسی رامزدرن انگلیسی که ابزار ساز شناخته می شود اختراع گردید.


با مرور زمان یکسان سازی فرم پیچ و مهره ها مورد توجه قرار گرفت و در طول قرن نوزدهم با افزایش میزان تولید آن قیمت این وسیله به مرور کاهش یافت.در سال 1940 تعریف استاندارد ISO برای پیچ و مهره ها مطرح شدو به همین منظور توافقی بین کشورهای انگلیس ، آمریکا و کانادا به وجود آمد که رزوه ها می بایست شکل های یکسانی داشته باشند.البته در سال 1919 و پیش از این استاندارد ، آلمانی ها استاندارد DIN را برای این موضوع تعریف و ارائه کرده بودند.


با انقلاب صنعتی توسعه تولید پیچ و مهره های فبزی بسیار گسترش یافت و به منظور یک وسیله مهم در علوم مختلف مورد توجه قرار گرفت.پیشرفت قابل توجه این محصول در سال 1760 تا 1800 بود که در این سال ها اتصالات پیچی مورد استقبال بسیاری از صنعتگران قرار گرفت.


به طور کلی تاریخ اختراع پیچ و مهره را می توان به دو قسمت 400 سال پیش از میلاد مسیح هنگامی که از این اتصالات در تولید شراب استفاده می شد و پس از آن که گوتنبرگ در قرن پانزدهم میلادی از پیچ های مخصوصی بر روی چاپگر های خود استفاده کرد تقسیم نمود.


تاریخچه پیچ و مهره در ایران

بست ها و استفاده از آن ها در گذشته مورد استفاده بسیاری از ایرانیان باستان در کار های معماری و... قرار گرفته است.برای مثال در سازه های دوره ی هخامنشی بست های U شکل فلزی به جهت بالا بردن استحکام در قطعات سنگی استفاده شده است.در آن زمان برای جلوگیری از زنگ زدن و یا خوردگی فلزما بین محل برخورد سنگ و فلز از سرب استفاده می شده است.از سال 1320 تولید پیچ و مهره در ایران به طور رسمی شکل گرفت و از بنیان گذاران این صنعت می توان به ابوالفتاح اعتصامی اشاره کرد.


کاربرد پیچ شش گوش در صنعت

کاربرد پیچ شش گوش در صنعت

پیچ شش گوش یکی از پرکاربردترین انواع پیچ ها در صنعت است. در واقع گفته می شود که این نوع پیچها به دلیل استحکام بالایی که دارند، پرکاربردترین نوع پیچ ها در صنایع هستند و امروزه از آنها در سراسر جهان استفاده می شود.

ادامه مطلب
عملیات حرارتی پیچ و مهره چیست؟

عملیات حرارتی پیچ و مهره چیست؟

یکی از فرآیند های پیچیده در زمینه بهبود دادن به خواص مکانیکی پیچ و مهره ها عملیات حرارتی پیچ و مهره نام دارد.با استفاده از این عملیات می توان تمامی متغیر ها مورد کنترل و بازبینی قرار گیرد.مهم ترین پارامتر که در این عملیات مورد بررسی قرار می گیرد محاسبه سختی پیچ و مهره ها می باشد.

ادامه مطلب
مشخصات نوشته شده روی پیچ

مشخصات نوشته شده روی پیچ

آیا پیش از سفارش و خرید پیچ و مهره، تاکنون به مشخصات نوشته شده روی پیچ ها توجه کرده اید؟ افرادی که در صنعت ساختمان و یا هر یک از صنایع و کارخانجات صنعتی مشغول کار و فعالیت هستند، احتمالا به این سئوال پاسخ مثبت می دهند

ادامه مطلب