پیچ شش گوش یکی از پرکاربردترین انواع پیچ ها در صنعت است. در واقع گفته می شود که این نوع پیچها به دلیل استحکام بالایی که دارند، پرکاربردترین نوع پیچ ها در صنایع هستند و امروزه از آنها در سراسر جهان استفاده می شود. جهت استفاده از پیچ های شش گوش به وسایلی مانند آچار و یا آچار فرانسه نیاز است. به این نوع پیچها، پیچ سر شش گوش و یا پیچ آچارخور نیز می گویند. پیچ های شش گوش صنعتی را می توان به دو دسته گل درشت و گل ریز تقسیم کرد. 

پیچ های شش گوشی که امروزه در جهان تولید و عرضه می شوند، بر حسب سطح رزوه خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

•         تمام رزوه

•         نیمه رزوه


از طرف دیگر جهت نصب این پیچ ها معمولا از مهره های شش گوش استفاده می شود که این مهره ها دارای انواع گوناگونی هستند از جمله: مهره شش گوش، مهره شش گوش چاکدار، مهره شش گوش جوشی، مهره شش گوش بلند، مهره شش گوش واشردار، مهره شش گوش قفلی و ...

با کمک این نوع مهره ها راحت تر می توان از پیچ های شش گوش استفاده کرد و کارایی و ماندگاری آنها نیز تا حدودی افزایش می یابد.


شرکت پیشگام پیچ پارس تولید کننده پیچ های شش گوش آماده ثبت و ارسال سفارش های شما می باشد. جهت مشاهده انواع پیچ های شش گوش تولیدی به صفحه زیر مراجعه فرمایید :

انواع پیچ شش گوش

جهت سفارش و یا دریافت مشاوره از طریق کانال های ارتباطی در صفحه تماس با ما با مشاوران ما در تماس باشید


کاربردهای پیچ شش گوش:

پیچ شش گوش امروزه کاربردهای فراوانی در زمینه های صنعتی و ساختمانی دارد از جمله:

•         پتروشیمی

•         صنایع نفت و گاز

•         صنعت ساختمان (ساخت سوله، اسکلت فلزی، پل، ساختمان ها و سازه های بزرگ و ...)

•         اتصلات انواع ماشین آلات (راهسازی، کشاورزی، تزریق و ...)

•         صنعت آب و فاضلاب


کاربردهای این پیچ ها امروزه در صنعت بسیار گسترده است بطوری که برای مثال در بسیاری از سازه های فلزی بزرگ، استادیوم های ورزشی و همچنین ساختمان های بلند و آسمانخراش ها از آنها استفاده می شود.

پیچهای شش گوش در کارخانجات به دو روش تولید می شوند: فورج گرم و فورج سرد. البته این کارخانجات دارای آزمایشگاه هایی نیز هستند که در آنها پیچ های تولید شده را بر اساس آزمون های تعیین گرید (شامل آزمایش های تعیین سختی و کششی پیچ) دسته بندی و گرید بندی می کنند. هرچه درجه گرید پیچ بیشتر باشد، یعنی سختی و مقاومت آن بیشتر است به همین دلیل معمولا در پروژه های بزرگ و مهم ساختمانی و یا صنعتی از پیچ های شش گوش با درجه گرید بالا استفاده می کنند. مانند پیچ های شش گوش استیل که در پروژه های حساسی که در مناطق پرفشار و دارای درجه رطوبت هوای بالایی هستند، استفاده می شوند. و یا پیچ های شش گوش آهنی و یا فولادی که در بسیاری از صنایع و سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

از طرف دیگر از پیچ های شش گوش با گرید پایین جهت اتصالات نسبتا سبک فلزی و غیر فلزی استفاده می شود.


پرکاربردترین پیچ های شش گوش:

در حال حاضر بطور تقریبی می توان گفت که نه تنها در کشورمان بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز پر استفاده ترین نوع پیچ شش گوش آچارخور از نوع گرید 8.8 است که عدد گرید آن تقریبا در مقام مقایسه با سایر گریدهای پیچ ها، تقریبا متوسط به بالاست و به همین جهت در بسیاری از پروژه ها و صنایع از آن بطور وسیعی استفاده می شود و به آنها پیچ خشکه نیز گفته می شود. از این رو در حال حاضر در بازارهای جهانی خرید و فروش پیچ خشکه یا پیچ شش گوش با گرید 8.8 رونق بیشتری نسبت به سایر انواع این نوع پیچ ها دارد. پیچ خشکه ممکن است در حالت نیم دنده و یا تمام دنده باشد و در صنایع مختلفی از جمله تولید ماشین آلات و همچنین آب و فاضلاب کاربردهای زیادی دارد.

نکته مهم و جالب توجه این است که پیچ های شش گوش آچارخور امکان را دارند که تحت آبکاری گرم، سرد و یا داکرومات قرار بگیرند.

امروزه پر کاربردترین گریدهای پیچ های شش گوش در صنعت عبارتند از:

•         کلاس 5.6 (معروف به آهن)

•         کلاس 8.8 (معروف به پیچ خشکه)

•         کلاس 9.8

•         کلاس 10.9

•         کلاس 12.9


البته گریدهای ذکر شده مطابق با استانداردهای DIN آلمان و سیستم متریک هستند. در سیستم آمریکایی پر کاربردترین پیچ های شش گوش در صنایع، دارای گرید و کلاس های 1، 2، 5 و 8 هستند.

در مجموع هر چه عدد کلاس یا گرید پیچ های شش گوش بیشتر باشد، به این معنی است که میزان کربن در آلیاژ فولاد ساخته شده از آن بیشتر است و در نتیجه پیچ قویتر و جهت مصارف صنعتی قویتر و دارای استحکام بیشتری است. به همین جهت معمولا پیچ های دارای کلاس بالاتر جهت مصرف در صنایع سنگین ساخته و به این منظور در بازارهای جهان خرید و فروش می شوند و از طرف دیگر پیچ های با کلاس پایین تر جهت مصرف در صنایع سبک و یا نیمه سنگین.


درجه سختی پیچ شش گوش:

برای اینکه مشخص شود هر پیچ شش گوش در صنعت تا چه اندازه وزن را می تواند تحمل کند، بخش عدد صحیح را ضربدر 10 کنید تا مقدار وزنی که هر میلی متر از این پیچ ها می توانند بر حسب کیلوگرم تحمل کنند مشخص شود. برای مثال اگر قصد خرید پیچ شش گوش با کلاس 9.8 دارید، با ضرب 10 * 9 براحتی می توان پی برد که این نوع پیچ می تواند میزان وزنی در حدود 90 کیلوگرم را تحمل کند.

به همین جهت به منظور خرید پیچ شش گوش جهت هرگونه مصرف در صنایع و یا طرح ها و پروژه های مختلف را ه و ساختمان باید به این مسئله توجه کرد.

عملیات حرارتی پیچ و مهره چیست؟

عملیات حرارتی پیچ و مهره چیست؟

یکی از فرآیند های پیچیده در زمینه بهبود دادن به خواص مکانیکی پیچ و مهره ها عملیات حرارتی پیچ و مهره نام دارد.با استفاده از این عملیات می توان تمامی متغیر ها مورد کنترل و بازبینی قرار گیرد.مهم ترین پارامتر که در این عملیات مورد بررسی قرار می گیرد محاسبه سختی پیچ و مهره ها می باشد.

ادامه مطلب
ویژگی های پیچ

ویژگی های پیچ

پیچ (screw) یکی از پر کاربردترین و پر مصرف ترین وسیله در زندگی انسان ها به شمار می رود.امروزه بدون این وسیله بسیاری از وسایل ساخته بشر غیر قابل استفاده می شود.با نگاه کردن به وسایل اطراف خود متوجه اهمیت و کاربرد این وسیله خواهید شد.

ادامه مطلب
کاربرد پیچ شش گوش در صنعت

کاربرد پیچ شش گوش در صنعت

پیچ شش گوش یکی از پرکاربردترین انواع پیچ ها در صنعت است. در واقع گفته می شود که این نوع پیچها به دلیل استحکام بالایی که دارند، پرکاربردترین نوع پیچ ها در صنایع هستند و امروزه از آنها در سراسر جهان استفاده می شود.

ادامه مطلب